Slunovratové rostliny

Co to vlastně byl ten Slunovrat a proč se dává do domácnosti jmelí? Sluneční Bůh, u Slovanů Dažbog,  se o zimním slunovratu rodí jako dítě, během jara dospívá, o letním slunovratu nabude vrcholné síly a začíná postupně stárnout, okolo Dušiček umírá a odchází do podsvětí, aby se zase narodil jako dítě. Celý příběh se opakuje, stejně jako roční cyklus. U seveřanů se Bohyni narodil syn, který měl nahradit starého Boha.

Germáni zasvětili tento den Wotanovi, Bohu Slunce. Pojmenovali jej Yule. Jako uctění Wotana se do domu nosily větvičky nebo stromky a na jejich vrcholy se připevňovaly hroty kopí, které symbolizovaly oštěp Gungnir. Na stromek či větev, která představovala Yggdrasil, se pak věšely různé obětiny pro bohy.

Důležitými rostlinami zimního slunovratu byly cesmína, břečťan a jmelí (tedy rostliny, které zůstávají zelené i v tomto období). Zdobily se jimi příbytky, stodoly a stáje. Věřilo se, že když takto ozdobený dům spatří dobrý duch, využije jej jako útočiště před mrazy.

 

 

 

Jmelí do domu přináší štěstí, odvahu a lásku, chránilo před pomluvami a uhranutím. Prý jen tomu, kdo je jmelím obdarován a ne kdo si je sám koupí. Jmelí nechybí ani v klasické květomluvě, v níž znamená “spolu našli jsme štěstí“. Pod snítkou jmelí se můžete zcela beztrestně s kýmkoliv líbat, vaše láska pak neumře.

Pro své účinky i nezvyklý způsob růstu je jmelí po tisíciletí považováno za kouzelnou rostlinu. Takovou pověst si vydobylo u mnoha kmenů a národů.

 

V antice mělo jmelí otvírat brány do podsvětí, proto se kladlo do hrobů. Pohanští Slované nazývali jmelí „metlou duchů“ a odháněli jím nemoci i uřknutí, zloděje i zlé duchy a dokonce jím odvraceli i požáry. V období Slunovratu vymetali jmelím světnice a další snítku si zavěsili nad vchodové dveře, aby se jim zlé čáry a duchové vyhnuli.

V Itálii se tradovalo, že žena, která nosí kousek jmelí u sebe, má naději počít. V jiných zemích se ze stejných důvodů jmelí dává do vína. Staří Galové věřili, že elixír ze jmelí jim dodává nadpřirozenou sílu. V Norsku je dodnes jmelí symbolem usmíření.

Dnešní trhovci nám nabízejí nejrůznější varianty – zlaté pro bohatství, zelené pro zdraví, stříbrné pro lásku. Jednou jsem koupila zlaté a pak z toho poprašku byla na nervy až do Třech králů. Od té doby sbírám každoročně zelené. Co si jednou z přírody vezmu, to tam také vrátím. Koncem února, kdy už nejsou mrazy tolik kruté, čapnu jmelí a kuličky rozmažu v lese po stromech. Jmelí se nedaří na dubu. Tam umírá. Naopak ochmet na dubu roste velmi často. Je to rostlina podobná jmelí, jenže na zimu opadá. Vhodný strom pro jmelí je například borovice. Daří se i na ovocných stromech.

 

Cesmína rovněž chránila obydlí před zlými duchy. Zavěšovala se na vchodové dveře z venkovní strany. Chránila před zlými čarodějnicemi, démony a démonickými stvořeními. Tito prý museli neustále počítat lístky cesmíny a vždy se sekli, takže museli počítat znova. Tak dlouho, až je to přestalo bavit. Šli raději o dům dál a obydlí s cesmínou bylo od těchto nezvaných hostů ochráněno. Prý chránila také před hromem. Cesmína je jedovatá. Pozor, pokud máte v domě zvířata a děti.

Břečťan byl symbolem znovuzrození, obnovy a naděje. Do domu nosil štěstí a také nové potomstvo.

 

 

Nyní často zdobí domácnosti také vánoční hvězda. Existuje v několika barevných variantách. Nejčastější je červená. Pozor na její jedovaté mléko. Dokáže udělat nepěkné poleptaniny na kůži. Pokud nechcete rostlinu po odkvětu zlikvidovat, můžete se pokusit o její další pěstování. Hluboce ji seřízněte asi na deset centimetrů, mléčně bílou vytékající šťávu zastavte namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem zápalky či svíčky. Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezte zálivku. V půlce května jí můžete vynést ven a pěstovat na balkoně. Po otužení snáší dobře i přímé slunce. Nezapomeňte každých 14 dní přihnojovat. S příchodem chladných dnů přesuneme rostlinu zpátky a vzduch budeme pravidelně přivlhčovat. Měla by být daleko od radiátorů a zdrojů sálavého tepla. Měsíc před Vánocemi začneme rostlinu připravovat pro kvetení. Kvete jen tehdy, když je den dostatečně krátký. Den jí zkrátíme tak, že odpoledne kolem páté jí prostě přikyjeme papírovým kornoutem, který sundáme kolem osmé ráno. A pak se budeme modlit, aby nějaké květy na Vánoce byly.

 

Které rostliny nemohou chybět ve vaší domácnosti?

 

Vaše Tiina Sukhbataar

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Novinky
{"speed":"3000","height":"400","pause":"3000"}