Skandinávské bydlení

Stěhování, to je už je vážně lepší vyhořet. Po několika letech žití v paneláku, připomínajícího králíkárnu, mě nějak začalo škubat v oku, později v lýtkách, píchat u srdce, těžce dýchat a čím dál více mi chybělo spojení s přírodou, volnost a svoboda.

Po hledání vhodné nemovitosti nám padl do oka domek, sice v horším stavu, ale blízko lesa a bez sousedů. Takže si psi i dcera můžou řvát až do aleluja a nikoho to nebude iritovat. Po litých bojích s nekončícími úpravami stavby nadešel čas zařídit interiér.

Velmi módní je styl Provence. Jenže dnes jej má skoro každý. Někdy působí až kýčovitě a jako vrchol nevkusu mi přišly nápisy na zdi jako : Rodina, Love, apod. Když někoho miluji, mám ráda, nepotřebuji to mít napsané na zdi, ale v srdci. Z levandulí mi pomalu začala jít hlava kolem a z bílých stěn i nábytku bych se zcvokla zcela. Bílá na mě působí chladně až odtažitě.

Naopak se dobře cítím v interiérech, kde převládá dřevo a přírodní materiály. Působí na mě teple, útulně, bezpečně. A navíc příroda nikdy z módy nevyjde. Volba tedy padla na skandinávský styl. Ovšem, to co jsem viděla v prodejnách s nábytkem vypadalo spíše jako Provence, akorát bez levandule a občas vyzdobený skleněnou hlavou soba či modrou lampičkou do ložnice. Všude opět převládala bílá. Na nábytku, podlaze, stěnách. Chytala jsem se za hlavu. Připadala jsem si spíše jak ve sterilním prostředí nemocnice.

Základem skandinávského stylu je užití přírodnin jako kámen a dřevo. Důležitá je dřevěná podlaha. Často používané dekory jsou dub, borovice, smrk, eventuálně javor či jasan. Méně časté, ale za to zajímavější je červený tis. Pokud nechcete vysloveně dřevěnou podlahu, ať již kvůli vyšší ceně nebo jinému důvodu, kompromisem může být vinyl. Kvalitní vinyl bývá od nerozeznání k dřevěné podlaze. Je trvanlivý, vypadá přirozeně. Pořídili jsme ho před lety i do bytu a nemůžu si jej vynachválit.

Podlahu můžeme zdobit menšími koberečky či umělými kožešinami, berme prosím ohledy na životní prostředí. Kvůli módnímu trendu nemusí umírat zvířata a umělá kožešina udělá určitě taky dost parády.

Barvy stěn bývají sněhobílé, krémové, bílá káva, ale i světle modré, starorůžové. Oblíbené jsou na severu tapety se vzorem.

Nábytek působí poněkud stroze. Ale doladí celkový dojem interiéru, který působí vzdušným a prostorným dojmem. Nábytek vybírejte opět dřevěný nebo imitaci dřeva. Zapomeňte na zdobené kousky a dejte přednost rovným liniím. Barva není příliš důležitá. Nejčastěji se setkáme s bílou, světle hnědou, šedou, petrolejovou, ale není marná ani tmavě hnědá, červená třešeň. Zřídka kdy se vyskytuje černá. Spíše v ložnici jako změna či vyzdvihnutí části pokoje. Když už jsme u té ložnice, dominantou je vždy prostorná, vysoká postel s rámem. Rám může být kovový, dřevěný či čalouněný. Záleží na vašem vkusu. Okolí postele zdobí často kožešiny či koberečky. Přehoz přes postel volíme lněné, bavlněné v zimě flanelové. Pře podzim a zimu určitě nešlápneme vedle s povlečením s norským vzorem, v teplejších měsících můžeme zvolit některý z odstínu modré, šedé či teple působící okrovou barvu. Záleží, jaký jsme zvolili odstín nábytku a stěn.

Vybírat můžeme jak z řady obchodů, tak také na internetových stránkách z pohodlí domova. Například 4home mají celkem slušný výběr.

https://www.4home.cz/?a_aid=5a2840f141e1b&a_bid=c088d803

Dekorace volíme výrazné a jen pár. Například kovový svícen, větší váza a obrazy s motivy přírody.

Ať již se rozhodneme pro skandinávský nebo jakýkoliv jiný styl, měli bychom hledět hlavně na pohodlí a nepodléhat módním trendům za každou cenu. Domov je místo, kde bychom se měli cítit bezpečně a rádi se do něj vracet. Važme si ho. Mít svůj domov, mít se kam vracet, není samozřejmostí.

Zdravíme z redakce a přejeme vám, aby vaše domovy byly naplněny harmonií.

 

 

 

 

 

Podělte se s námi o vaše zkušenosti se zařizováním interiérů v diskuzi.

 

Autor: Tiina Sukhbataar

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Novinky
{"speed":"3000","height":"400","pause":"3000"}