Den všech svatých, Dušičky, Samhain, Památka zesnulých
Tradičně se v našich končinách 2. 11. slaví Památka zesnulých. Vzpomínáme na své blízké, kteří už tu s námi nejsou. Lidé chodí zkrášlovat hroby, zapalovat svíčky na hřbitov, jako uctění památky mrtvých. Někde se vyřezávají dýně, účastní se halloweenských párty.
Můj bratranec jednou komentoval Svátek zesnulých takto: „Proč všichni venku vypadají jako čur@ci? Aha, ony jsou dušičky.“ Já jen doufám, že ti, kdo si barví na tělo jizvy, pavouky, vyhřezlé orgány, strojí se do převleků a účastní se nejrůznějších párty, tak alespoň za parapetem zapálí svíčku a uctí tichou vzpomínkou své předky.
Pro mě je listopadové období oslavou největšího čarodějnického svátku nesoucí jméno Samhain/Den všech svatých.
Co to je Den všech svatých, kde se vzal
Samhain je starý keltský svátek. Podobný se slaví na severu, jako Den všech svatých. Staří Germáni i Slované měli něco podobného. V podstatě jde o to, uctít mrtvé. V období Samhain, Dnu všech svatých, Dušiček ,… začínal nový rok. Slavit se začal první listopadový úplněk a oslavy trvaly několik týdnů.
Vždy se začínalo slavit den před úplňkem. Patronkou tohoto svátku je bohyně, chcete-li čarodějnice, Cailleach. Ve svém kotli vaří duše nejudatnějších bojovníků, aby se mohli odebrat do zásvětí a tam nalézt věčný klid. Na Samhain tito bojovníci se naposledy projedou po zemi. Vystoupí z nejvyšší hory a cestují noční krajinou. Pozorné oko smrtelníkovo je může za Samhainové noci spatřit. Bát se jich nemusíte.
V tento den také Rohatý Bůh Smrti opouští podzemí, aby si na zemi vzal Bohyni, zplodil s ní nové dítě (Slunce), jež se narodí v období zimního slunovratu a oslav svátku Yule (Vánoce).
Také se otevírají brány jinam, které zůstanou otevřeny až do Imbolcu (Hromnice). Navštěvují nás mrtví, aby nám předali svá moudra, pomáhali poznat budoucnost, přečkat těžké zimní období a demonstrovali věčný koloběh života-smrti-života. V období Samhainu naplno pracuje intuice. Buďte otevření, vnímaví. Mohou se vám zdát sny, může se vám vloudit do hlavy zvláštní myšlenka, může vám do cesty přijít zvláštní znamení. Nejčastěji nám do snů vstupují mrtví blízcí, aby nám předali poselství, poskytli rady. Pokud vás něco trápí, oslovte blízkého zemřelého před usnutím o radu.
Zbloudilým duším se na cestu vydlabávaly dýně nebo řepa a zapalovaly se, aby se těmto duším posvítilo na cestu a nebloudily po zemi, nýbrž našly klid v podzemí. Křesťané nás později začali strašit peklem, z Rohatého boha Cernunna vytvořili Ďábla. My nesmrtelné duše si však víme své a pekla ani Ďábla se nebojíme.
Jak se svátek slavil
Tradiční pokrmy bylo maso, hodně masa, hodně jídla, hodně pití, hlavně piva a jablečný koláč. Tento koláč se nesl společně s kusem masa na rozcestí tří cest, abyste nenahněvali mrtvé a kus jablečného koláče se věnoval Elfům pod bezový keř. Elfové jsou bytosti, které není radno hněvat a zapomínat na ně. Věřilo se, že mohou vystřelit elfí šíp a onemocní vám smrtelnou nemocí dobytek nebo někdo z rodiny a také můžete mít po šípu noční můry. Kusem žvance se s Elfy uzavřelo příměří.
Tradičním samhainovým rituálem je upálení zla
Před Samhainem se vyrobil panák ze slámy. V předvečer úplňku se vyčkalo tmy, zapálil se oheň z 9 druhů dřeva. Na panáka se napíchaly lístky dubu, které představovaly to, čeho se chceme zbavit. Nemoc, dluhy… Nemůžeme se zbavovat konkrétních osob. Jako třeba tchýně, manžel, exekutor, právník, otravná sousedka, ta kráva z Facebooku, co srdíčkuje fotky mému příteli, atd.
Obdobný rituál si můžete udělat i doma. Samozřejmě nebudeme v obýváku zapalovat oheň z devíti druhů dřeva. Ne každý máme možnost se dostat ven a udělat oheň tam, kde za to nebudeme pokutováni nebo hůř, ohrozíme přírodu. Takže si prostě připravíme tužku, papír, nehořlavou podložku a bílou svíci. Napíšeme na papír jeden problém. Papírků může být víc. Vždy na jeden problém použijeme jeden papírek. Pak zapálíme o bílou svíci a necháme hořet v nehořlavé podložce. Po celou dobu rituálu myslíme na to, jak tyto problémy z našeho života prchají a vytvářejí místo pro něco hezkého. Já letos zkusím upálit 30 kilo. Uvidíme na jaře, jak rituál funguje.
V neposlední řadě se věštilo, protože věštby a kouzla prováděná v Samhainovou noc, měla větší účinnost.
Ať již se rozhodnete pro oslavu Dušiček/Samhainu jakkoliv, nechť jsou vám vyšší síly nakloněny a za rok se sejdeme třeba u samhainového ohně a čarování.
Autor: Tiina Sukhbataar
Napsat komentář