Proč se věší věnce

Blíží se čas Vánoc a plno domácností se pustilo do zdobení svého obydlí. Zapomenutou symboliku v sobě ukrývají věnce na dveře.

V dávných dobách se po vítězné bitvě věšely na dveře věnce. Symbolizovaly vítězství a radostnou událost. Vyráběly se ze stálezelených rostlin. To připomínalo lidem, že život nekončí, jen se mění forma.

Vánoční věnec má v sobě poselství. Znázorňuje, že život vítězí nad smrtí, světlo nad temnotou. Měl lidem dodat naději, sílu a vědění, že cyklus není uzavřen a vše se točí v kruhu. Po zimě přijde jaro, po hladu hojnost.

Během času, kdy se blížila oslava Slunovratu a také lidé měli „volnější režim“, nemuselo se dřít na poli, vyhánět dobytek na pastvy, nemuselo se zkrátka tolik pracovat, přišel čas odpočinku, zvolnění tempa a nekonečných chlastaček a hodování. Žraní do foroty, protože po oslavách Slunovratu zase nadešel čas uskromňování se. A to trvalo až do jara.

Věnec se věšel také z toho důvodu, že symbolizoval pozvání dovnitř do stavení. Žádný žebrák žádající jídlo nebo almužnu, nesměl být odmítnut, pokud jste měli na dveřích věnec. Pokud jste potulného dobře pohostili, nepřišel k vám minimálně celý rok, jako poděkování za dobré jídlo a jeho dostatek.

Krom tuláků a žebráků zval věnec do stavení dobré duchy, hodné elfy a vůbec samé pozitivní entity.

Zlé síly zůstávaly stát přede dveřmi. Počítaly lístečky a jehličí na věnci a jelikož jich bylo velké množství, nikdy se ty temní síly nedopočítaly. Prý se vždy spletly a musely začít počítat od samého začátku. A tak se zlo nikdy nedostalo do domu.

 

Znáte tradici adventního věnce? Věšíte na dveře?

 

Pochlubte se svou tvorbou v komentářích

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Novinky
{"speed":"3000","height":"400","pause":"3000"}